Biden’dan İsrail açıklaması: Desteğimiz sarsılmaz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile kameralar karşısına geçen Başkan Joe Biden, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği Aksa Tufanı Operasyonu hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Masum insanların Hamas tarafından öldürüldüğünü ve esir alındığını ifade eden Biden, terör saldırıları konusunda ABD’nin her zaman İsrail’in yanında yer aldığını söyledi.

Yaşananlar konusunda bir dizi görüşme yaptığını ifade eden Biden, “Şu an İsrail’e düşman bir tarafın bu durumdan faydalanma zamanı değil” dedi.

“Mısır, Türkiye, Umman, BAE, Katar gibi ülkelerin Filistinli yetkililerin görüşme içinde olmalarını istiyorum” diyen Biden, şu ifadeleri kullandı:

“ABD trajedi anında İsrail’e, dünyaya ve her yerdeki teröristlere şunu söylemek istiyorum: ABD İsrail’in yanındadır. Onları her zaman kollayacağız. Vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu yardıma sahip olmalarını sağlayacağız.”

BIDEN-NETAHYAHU GÖRÜŞMESİ

ABD Başkanı Joe Biden bugün ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşmüştü.

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Netanyahu’yu telefonla arayan Biden, ABD’nin İsrail’in yanında yer aldığını ve Tel Aviv’in kendini savunma hakkını desteklediğini söylemişti.

Netanyahu’nun da Biden’a koşulsuz desteği için teşekkür ederek, “İsrail’in sonunda kazanacağı uzun sürecek, güçlü bir harekatın şart olduğunu” dile getirdiği aktarıldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Biden’ın, “ABD, İsrail’e düşman olan ve bu durumdan çıkar sağlamaya çalışan herhangi bir tarafa karşı da uyarıda bulunuyor” ifadesine yer verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x