Kızılay: Afyonkarahisar Fabrikamız kapatılmadı, üretime kısa süreli ara verildi

Kızılay, maden suyunda arsenik tespit edilen Afyonkarahisar Maden Suyu Fabrikası’nın kapatıldığı iddiasını reddetti. Açıklamada planlanan bakım çalışmaları nedeniyle üretime ara verildiği, fabrikanın 3 Nisan’da üretime devam edeceği belirtildi.

Kızılay’ın Afyonkarahisar Maden Suyu Fabrikası’nda üretilen maden sularında arsenik tespit edilmişti. Migros’un Muğla’daki deposundan 32 palet olarak yaklaşık 76 bin şişe maden suyunun Kızılay’a iade ettiği ifade edilmişti.

Kızılay’dan yapılan açıklamada ise ilk rapora yapılan itiraz sonucunda numunelerde yeniden inceleme yapıldığı, arsenik değerinin belirlenen limitlerin altında olduğuna dair yeni rapor düzenlendiği belirtilmişti.

Afyonkarahisar Maden Suyu Fabrikası’nda üretime ara verilmesiyle ilgili iddialar üzerine Kızılay’dan bugün yeni bir açıklama yapıldı.

Fabrikanın kapatılmadığı, planlı bakım çalışmaları sebebiyle üretime geçici olarak ara verildiği belirtilen açıklamada, iddialar ilgili olarak yasak süreç başlatılacağı kaydedildi.

Açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın yayın organlarında 25.03.2023 tarihinde çıkan ve Kızılay İçecek Grubu Fabrikalarından Afyonkarahisar Maden Suyu Fabrikası’nın kapatıldığına dair iddiaları ortaya atan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur.

Haberlerde iddia edildiği gibi Afyonkarahisar Maden Suyu Fabrikası KAPATILMAMIŞTIR. Kızılay İçecek Grubunun kamuoyu ile haberler çıkmadan önce de paylaştığı gibi; deprem sonrasında satışların belli oranda yavaşlaması, yeterli mamul stoğuna sahip olunmaması, Ramazan ayının gelmesi ve genel yıllık periyodik bakım onarım çalışmaları sebebiyle fabrikamızda üretime kısa süreli ara verilmiştir. Bu bakım için durdurma işlemleri ise yıllık çalışma takvimimiz içerisinde rutin uygulamalardır.

Bu ve benzeri her üretim tesisinin rutin işleyişi içindeki planlı bakım çalışmalarını fabrikanın kapatıldığı, hele de bunu cevabı her mecrada verilmiş olan arsenik iftirasıyla bağlantılıymış gibi sunmak, gazetecilik ahlakına aykırı olduğu gibi kanunlar önünde de Kızılay’ın itibarına karşı işlenen bir suç niteliğindedir.

Gerek Kızılay İçecek Grubu, gerekse de Kızılay Derneği bu haberlere ilişkin olarak yasal haklarını sonuna kadar kullanacaktır. Afyonkarahisar Maden Suyu Fabrikası, yıllık takvimde öngörülen çalışmaların tamamlanmasının ardından (planlanan tarih 3 Nisan 2023 Pazartesi) üretime kaldığı yerden devam edecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir