Citi ve BofA’dan Avrupa hisseleri için uyarı

Investing.com – Hisse senedi piyasaları için yıla genel olarak iyimser bir başlangıç yaptığımız Ocak ayından bu yana çok şey değişti.

Bu yıl şimdiye kadar elde edilen %4’lük kazancın ardından, Bloomberg anketine göre Stoxx Europe 600 endeksinin 2023 yılı sonuna kadar 457 puana yükselmesi bekleniyor ki bu da geçen Çarşamba günkü kapanıştan bu yana sadece %2’lik bir kazanç anlamına geliyor.

Bankacılık sektöründeki çöküş nedeniyle yaşanan son düşüşlerin ardından, giderek daha fazla uzman Avrupa hisse senetlerine bahis yaparken dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Hatta, Deutsche Bank ‘in (ETR:DBKGn) tüm bankacılık sektörünü aşağı çeken çöküşü nedeniyle Avrupa endekslerindeki yaygın düşüşlerle –Ibex 35, CAC 40, DAX… – bu Cuma panik piyasalara geri döndü.

Citigroup da (NYSE:C) Stoxx 600 için hedeflerini düşürdü. Banka, büyümeye yönelik aşağı yönlü riskleri ve değişken bir piyasa ortamını gerekçe gösteriyor ve endeksin geçen ay yayımlanan 475 puanlık bir tahminden düşüşle yılı mevcut seviyesi civarında 445 puanda bitirmesini bekliyor.

Buna ek olarak Citigroup, küresel bankacılık sektöründeki oynaklığın yatırımcıların dikkatini resesyon risklerine ve bozulan temellere kaydıracağı konusunda uyarıyor.

Bank of America ise merkez bankası para politikasının son 40 yılın en şiddetli hızında sıkılaştırıldığını ve bunun da kredi ve parasal koşullarda keskin bir bozulmaya yol açtığını belirtiyor.

Banka bu senaryonun önümüzdeki aylarda resesyonist büyüme koşullarına yol açmasını bekliyor.

BofA’nın araştırma ekibi, kazanç tahminlerinin düşürülmesiyle birlikte Stoxx 600’ün üçüncü çeyrekte %18 düşerek 365 seviyesine gerilemesini bekliyor. Ancak BofA, bunu yılın ikinci yarısında bir toparlanmanın izleyeceğini ve endeksin 2023 sonunda 430 puana ulaşacağını tahmin ediyor.

Haber: Laura Sánchez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir