Çavuşoğlu: Gelecek hafta bakan yardımcısı Türkiye-Suriye teknik toplantısı için Moskova’ya gidecek; ileride dışişleri bakanları toplanabilir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye-Suriye görüşmelerine Rusya’nın yanı sıra İran’ın da katılacağını açıkladı ve “Moskova’da teknik toplantı için davet aldık” dedi.

Çarşamba günü Ankara’da İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, “Dışişleri bakanlarının toplantısı için çalışmalar devam ediyor. 4’lü bir şekilde yapmayı planlıyoruz” dedi.

Rusya’dan gelecek hafta Moskova’da yapılacak teknik toplantı için davet aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Bakan yardımcımızı da Moskova’ya göndereceğiz. Bu toplantıya İran tarafı da katılacak. Daha sonraki aşamada hepimizin uygun gördüğü bir tarihte dışişleri bakanları toplanabilir” dedi.

Çavuşoğlu, “Cilvegözü Sınır Kapımıza ulaşan yollar deprem sebebiyle zarar görmüştü. Bunların tamir dilmesi için gerekli adımlar atıldı. 475 yardım tırı geçti. Kilis’te açılan iki tane sınır kapımız da insani yardımlar için kullanılabileceğini söylemiştik. Kilis tarafından da Suriyelilere yardım ulaştırıldı. BM’nin yardımları kesintisiz şekilde devam ediyor.  İnsani yardım için hava sahamızı da açtık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir