Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (26 Mart 2023)

26 Mart 2023 günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmelerini ve sosyal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

YSK’nın verilerine göre, ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı. Sinan Oğan’ın adaylığı ile birlikte cumhurbaşkanlığı yarışına katılan adayların sayısı dörde yükseldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HÜDA-PAR’ın ittifaka katılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, ‘Hür Dava Partisi terörü tümden reddetmiş, hiçbir yasa dışı örgütle bağının olmadığını eğip bükmeden milletimizle paylaşmıştır’ dedi.

Diyarbakır Lice’de yapılan Nevruz kutlamalarında 14 yaşında bir çocuğun polis tarafından işkence gördüğü iddia edilmişti. Diyarbakır Valiliği, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 5 emniyet personelinin gözaltına alındığını duyurdu.

Altılı Masa’nın en muhafazakar isimlerinden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, LGBTİ hakkında konuştu.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadın hakları ve kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar üzerinden ince bir gönderme yaptı.

Oyuncu Ali Sunal’ın Güldür Güldür Show programında yaptığı deprem konuşması sonrası kanaldan ayrıldığı iddiası ortaya atılmıştı. Sunal iddialara sosyal medya hesabından ‘Bir yere gittiğimiz yok, git diyen de yok.’ ifadeleriyle yanıt verdi.

Gazeteci Metin Cihan’ın, AK Parti Milletvekili Aday Adayı olan Filiz Özçörekçi hakkındaki iddiaları bir kez daha gündeme bomba gibi düştü. Filiz Özçörekçi’nin daha önceki seçimlerde ‘sahte diploma’ kullandığını iddia eden Cihan’ın tweetleri ve Özçörekçi ile olan konuşması Filiz Özçörekçi’nin AK Parti’den bir kez daha milletvekili aday adayı olması ile yeniden gündeme geldi.

Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi için yeni uyarılarda bulundu. Görür, deprem önlemi için 7 madde sıralayarak yetkililere seslendi.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, resmi rakamlara göre 50 bin 96 kişinin hayatını kaybettiği, 107 bin 204 kişi yaralandığı Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili açıklama yaptı. Ercan açıklamasında “Nasıl olurda 11 ilde ölüm sayısı 50 bin kişi olur? Neden tüm göçen yapı ile ölüm sayısı verilmiyor kaygılanıyorum?” dedi.

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, katıldığı bir canlı yayında yaptıkları anketler hakkında bilgi verdi. Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranının yüzde 53 civarında olduğunu öne sürerken, partisinin oy oranının ise 2018’den az olmayacağını iddia etti.

Konya’da fizyoterapist olarak çalışan 37 yaşındaki Sait U., 4 gün iş göremez raporu alıp, tatile gitti. Durumdan şüphelenen iş yeri sahibi, Sait U.’nun hastaneye rapor almaya hiç gitmediğini ve plajda çekilmiş fotoğraflarını tespit edince, suç duyurusunda bulundu. Savcılık tarafından yapılan soruşturmanın ardından Sait U., 15 yıla kadar, raporu düzenleyen doktor Ömer Tayyip Ç. ve tanıdığı hemşire Esra T., 11’er yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir