Bankacılık sektöründe önemli gelişmeler yaşanırken Bitcoin 28.000 dolara yükseldi

Investing.com – Hafta sonu Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizinde önemli bir gelişme yaşanırken Bitcoin, yükselişine devam ederek 28.500 dolar bandına adım attı.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS Group, hafta sonu çöküşün eşiğine gelen Credit Suisse’i satın alacağını duyurdu. Anlaşmaya göre UBS, Credit Suisse’i 3,25 milyar dolara satın alacak. Bu önemli gelişme Bitcoin piyasasında olumlu algılandı ve Bitcoin, son 9 ayın en yüksek seviyesi olan 28.440 dolara kadar yükseldi.

Credit Suisse satış kararıyla Bitcoin’de yükseliş devam etti

Credit Suisse’in satılmasıyla ilgili açıklamanın ardından hafta sonu kısa bir süre 26.500 dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin, yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 28.500 dolara yakın bir seviyeye kadar yükseldi. Son duruma göre en büyük kripto para, yılbaşından bu yana değerini %70 gibi önemli bir oranda artırdı. 

Bitcoin, 11 Mart’ta 20.000 doların altını test ettikten sonra ABD’de bankacılık krizinin hızlanmasıyla birlikte hızlı bir geri dönüş kaydetti ve 9 günlük periyotta neredeyse düzeltme yapmadan yükselişine devam ediyor. Diğer yandan Wall Street Journal tarafından hafta sonu servis edilen bir habere göre ABD’de en az 200 bankanın SVB benzeri soruna sahip olduğunu açıklaması, krizin boyutu konusunda bir ipucu verdi. 

Çoğu yatırımcı, bölgesel bankaların olası bir çöküşünün geleneksel bankacılık sistemini kaosa sürükleyeceği endişesine sürdürürken 2008 yılında yaşanan finansal krizin ortasında doğan Bitcoin, şu ana kadar bir kaçış noktası olarak değerlendiriliyor.

Kripto para piyasaları için boğa sezonu sesleri yükseliyor

Bunun en önemli göstergelerinden biri de Bitcoin’in geride bıraktığımız hafta %27 değer artışıyla geçtiğimiz boğa sezonundan bu yana en yüksek haftalık değer artışı kaydetmesi.

Kripto para piyasalarında olumlu hava devam ederken piyasalar Fed kararıyla önemli bir test aşamasından geçecek. Zira kripto paralardaki yükselişi tetikleyen en önemli faktörlerden biri bankacılık krizi ortasında ABD Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı para politikasına ara vereceği yönündeki beklenti. 

Bu hafta açıklanacak olan faiz kararı ise bu yolda nasıl bir aksiyon alınacağına yönelik önemli bir sinyal olacağından son derece önemli ve riskli piyasalarda yeni yön konusunda belirleyici olması muhtemel gözüküyor.

Diğer yandan analistler ikiye bölünmüş durumda. İyimser tahminlerde bulunanlar bu ayki yükseliş ivmesinin boğa sezonunun başlangıcı olarak görürken daha temkinli yaklaşanlar, mevcut seviyelerden bir düzeltme gelebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir